Événements

Rwanda Film Festival 2011
7ème édition

Français

2011 Rwanda Film Festival Program
Saturday July 23

Opening night at Kwetu Film Institute (Gacuriro)

6:30-6:50 PM
Na wewe
Ivan goldschmidt 19′ French/Engl subt Bndi/Belg

6:55-07:10 PM
East africa, it’s time
Trade market e.a 16′ Engl subt Kenya

07:15-08:40 PM
Africa united
Debs Gadner Paterson 84′ English Rwanda/UK

Sunday July 24
Kwetu Film Institute (Gacuriro)

06:30-06:47 PM
Afrique en marche
Olivier Jourdain 17′ French/Engl subt Belgium

06:50-07:41 PM
Return ticket
Kerim Esen 51′ English Rwanda

07:45-9:17 PM
A screaming man
Mahamat-Saleh Haroun 92′ French /Arabic Fce/Belg/Tcd

A tale on Genocide at Ishyo Art Centre (Kacyiru)
3:10-4:15 PM
Cendres dans la tête
Patrick Severin 65′ French Belgium

Shokola Lite (Kacyiru)
6:00-6:07
Student film(a glimpse)
Naghmeh Abbasi 7′ English USA

6:10-6:26
East africa, it’s time
Trade market e.a 16′ Engl subt Kenya

06:30-06:56
Nti ryari Iherezo
Valens H.& J.D Minani 26′ Engl subt Rwanda

07:00-9:00
Bamako
Abderrahmane Sissako 115′ French/Bambara Mali/Fce/USA

Monday July 25
Shokola lite (Kacyiru)

06:00-07:30 PM
Orillas
Pablo César 91′ Engl subt Argentina

07:30-07:50 PM
Afrique en marche
Olivier Jourdain 17′ French/Engl subt Belgium

07:55-9:00 PM
Isaiah washington’s passport
Shirley Neal 67′ English USA to Sierra Leone

Kwetu Film Institute – Estate 2020 gaculiro
06:30-07:06 PM
Re education
Mutabazi Sadick &H. Muniru 36′ Kinyarwanda Rwanda

07:10-08:40 PM
The magic tree
Andrzej Maleszka 90′ Engl subt Poland

08:45-09:30 PM
The ethical leader
Kurt Orderson 47′ English S.A

Tuesday July 26

Women Panorama at Girls Hub Rwanda (Remera)
10:00-11:05 PM
Pink saris
Kim Longinotto 95′ Engl subt India

Kwetu Film Institute
06:30-06:37 PM
No way through
Alexandra Monro & Sheila Me7n’ on English UK

06:40-07:36 PM
Jandamarra’s war
Mitch Torres 56′ Engl subt Australia

07:40-09:10 PM
Mon ami l’assassin
Peter Fleischmann 90′ French subt Germany

Shokola lite
06:10-06:17 PM
My nan and the yandi
Denise Groves 7′ Engl subt Australia

06:20-07:40 PM
Surfing Soweto
Sara Blecher 80′ English S.A

Gala Night at the Manor Hotel (Nyarutarama)
08:00-9:40 PM
Kinyarwanda
Alrick Brown 100′ Engl subt USA

Wednesday July 27
Children Panorama at Maison de Jeunes Kimisagara
3:00-4:30 PM
The magic tree
Andrzej Maleszka 90′ Engl subt Poland

Kwetu Film Institute
06:30-07:00 PM
The rebirth of a nation
Jacques Rutabingwa 30′ Kiny/engl subt Rwanda

07:05-07:55 PM
The forgotten
Glen Stasiuk 50′ English Australia

08:00-09:24 PM
Africa united
Debs Gadner Paterson 84′ English Rwanda/UK

Shokola lite
06:00-06:19 PM
Na wewe
Ivan Goldschmidt 19′ French /Engl subt Brndi/Belg

06:25-07:37 PM
Run for life
Mladen Maticevic 72′ Engl subt Serbia

07:40-09:10 PM
The Invocation
Emmanuel Itier 92′ English USA

Gala Night at Select Boutique Hotel (Nyarutarama)
08:00-9:40 PM
Grey matter
Kivu Ruhorahoza 100′ Kiny/Frenc/Eng subt Rwanda

Thursday July 28
Kwetu Film Institute
06:30-07:17 PM
Filmmakers: Africa united
Shirley Neal 47′ English USA

07:20-08:14 PM
On the trail of my father
Kurt orderson 54′ English S.A

08:15-09:30 PM
Keiskamma
Miki Redelinghuys 90′ Engl subt S.A
South Africa Night at the South African Residence Nyarutarama (By invitation ONLY)

07:00-08:20
Le Mec ideal
Owell Brown 110′ French /Engl subt Ivory Coast

Friday July 29
Closing Night at Kwetu Film Institute
Red Carpet at the Manor hotel(Nyarutarama)

06:30-07:45PM
Born into struggle
Rehad Desai 74′ English S.A

RFF at National University of Rwanda (Huye)
Sunday 24
THINGS I LEARNT FROM WHOOPI RICHARD BLANSHARD 21′ English UK
NA WEWE IVAN GOLDSCHMIDT 19′ French/engl subt Bndi/Belgium
A SCREAMING MAN MAHAMAT-SALET HAROUN 92′ French /Arabic Fce/Belg/Tcd

Monday 25
RETURN TICKET KERIMe ESEN 51′ English Rwanda
BAMAKO ABDERRAHMANE SISSAKO 115′ French/Bambara Mali/Fce/USA

Tuesday 26
THE REBIRTH OF A NATION JACQUES RUTABINGWA 30′ Kiny/Engl subt Rwanda
AFRICA UNITED DEBS GADNER PATERSON 80′ English Rwanda/UK

Wednesday 27
ESCARPMENT SURFERS MAARK BONE 15′ English USA
EVERY 28 DAYS KENNY CHOW 17′ English USA
VISIBLY INVISIBLY KURT ORDERSON 47′ English S.A
ORILLAS PABLO CÉSAR 91′ Engl Subt Argentina

Thursday 28
EAST AFRICA, it’s time TRADE MARK EASR AFRICA 16′ Engl Subt Kenya
THE MAGIC TREE ANDRZEJ MALESZKA 90′ Engl Subt Poland
KINYARWANDA ALRICK BROWN 100′ English Rwanda/USA


RWANDA HILLYWOOD PROGRAM (16th to 22nd March 2011)
16/07/2011
Eastern Province NYAGATARE (bus station)
3:00:00 PM Bralirwa animations
6:00:00 PM Welcome note by the local authority
6:10:00 PM Mutsiig promo (Innovation &Creativity, 3 ‘)
6:15:00 PM Video Music
18:50 TMEA doc. (East Africa its Time) swahili -kinya subt.
19:00 Africa United (84′) by Debs Gadner Paterson
8:35:00 PM End

17/07/2011
Eastern Province RWAMAGANA (police Stadium)
3:00:00 PM Bralirwa animations
6:00:00 PM Welcome note by the local authority
6:10:00 PM Mutsiig promo (Innovation &Creativity, 3 ‘)
6:15:00 PM Video Music
18:50 TMEA doc. (East Africa its Time) swahili -kinya subt.
19:00 Africa United (84′) by Debs Gadner Paterson
8:35:00 PM End

18/07/2011
North Province Gicumbi (New taxi Park)
3:00:00 PM Road Show
6:00:00 PM Welcome note by the local authority
6:10:00 PM Mutsiig promo (Innovation &Creativity, 3 ‘)
6:15:00 PM Video Music
18:50 TMEA doc. (East Africa its Time) swahili -kinya subt.
19:00 Africa United (84′) by Debs Gadner Paterson
8:35:00 PM End

19/07/2011
North Province Musanze (Stadium)
3:00:00 PM Bralirwa animations
6:00:00 PM Welcome note by the local authority
6:10:00 PM Mutsiig promo (Innovation &Creativity, 3 ‘)
6:15:00 PM Video Music
18:50 TMEA doc. (East Africa its Time) swahili -kinya subt.
19:00 Africa United (84′) by Debs Gadner Paterson
8:35:00 PM End

20/07/2011
Western Province RUBAVU (Kivu Ground)
3:00:00 PM Bralirwa animations
6:00:00 PM Welcome note by the local authority
6:10:00 PM Mutsiig promo (Innovation &Creativity, 3 ‘)
6:15:00 PM Video Music
18:50 TMEA doc. (East Africa its Time) swahili -kinya subt.
19:00 Africa United (84′) by Debs Gadner Paterson
8:35:00 PM End

21/07/2011
Western Province KARONG
3:00:00 PM Road Show
6:00:00 PM Welcome note by the local authority
6:10:00 PM Mutsiig promo (Innovation &Creativity, 3 ‘)
6:15:00 PM Video Music
18:50 TMEA doc. (East Africa its Time) swahili -kinya subt.
19:00 Africa United (84′) by Debs Gadner Paterson
8:35:00 PM End


22/07/2011
Southern Province HUYE (Stadium)
3:00:00 PM Bralirwa animations
6:00:00 PM Welcome note by the local authority
6:10:00 PM Mutsiig promo (Innovation &Creativity, 3 ‘)
6:15:00 PM Video Music
18:50 TMEA doc. (East Africa its Time) swahili -kinya subt.
19:00 Africa United (84′) by Debs Gadner Paterson
8:35:00 PM End