Fiche Personne
Président/e de la République

Jacob Zuma

Afrique du Sud

Français

Monsieur Jacob Gedleyihlekisa Zuma est né le 12 Avril 1942.

Il est Président de la République d’Afrique du Sud depuis le 09 Mai 2009 et Président du African National Congress (ANC) depuis le 20 Décembre 2007.

English

Jacob Gedleyihlekisa Zuma, Mr

Date of Birth: 12 April 1942

Current Positions
President of the Republic of South Africa since 9 May 2009.
President of the African National Congress (ANC) since 20 December 2007.


Career/Positions/Memberships/Other Activities

Influenced by a family member who was a trade unionist, he became involved in Politics at an early age.
Joined the African National Congress (ANC) in 1958 and
Became an active member of Umkhonto we Sizwe (1962).
Whilst on his way out of the country, he was arrested with a group of 52 recruits near Zeerust in North West Province (1963).
Convicted of conspiring to overthrow the government, he was sentenced to 10 years imprisonment on Robben Island (1963).
After his release in December 1973, he worked to mobilise internal resistance and was instrumental in the re-establishment of ANC underground structures in the then Natal, now KwaZulu-Natal (1974 – 1975).
Left South Africa in 1975 and for the next 12 years was based first in Swaziland and then Mozambique. He was involved in underground work with others, giving leadership to the ANC structures operating inside South Africa. He also dealt with the thousands of young exiles that poured out of South Africa in the wake of the Soweto uprising in June 1976.
Lived in several African countries working for the ANC and rose rapidly through the ranks to become a member of the National Executice Committee (NEC) of the ANC (1977).
Served as Deputy Chief Representative and later Chief Representative of the ANC in Mozambique until 1984, the year of the signing of the Nkomati Accord between the Mozambican and South African governments.
Served on the ANC’s Military Committee and Political Committee when formed in the mid 80’s.
Appointed Head of the Underground Structures and shortly thereafter, Chief of Intelligence at the ANC Head Office in Lusaka, Zambia (1987).
He was one of the first ANC leaders to return to South Africa to begin the process of negotiation, following the unbanning of the ANC (1990).
Instrumental in organising the Groote-Schuur Minute between the FW de Klerk Government and the ANC that reached important decisions about the return of exiles and the release of political prisoners (1990).
Elected Chairperson of the Southern Natal and took a leading role in fighting violence in the region, this resulted in a number of Peace Accords involving the ANC and the Inkatha Freedom Party (IFP) (1990).
Elected the Deputy Secretary-General of the ANC during the National Conference held in South Africa after the unbanning of the organisation in 1991.
Deployed in KwaZulu-Natal because he felt that he had a role to play in bringing about peace and stability in the then highly volatile region (1994).
Nominated as the ANC candidate for the Premiership of the KZN Province (1994).
His strategic thinking and conflict resolution skills played a pivotal role in ending conflict in KwaZulu Natal and the then PWV region, where state-sponsored violence was tearing communities apart.
Appointed Member of the Executive Committee (MEC) of Economic Affairs and Tourism for the KZN Provincial Government (1994).
As MEC, he worked hard to develop the tourism industry in the province. He created a good working relationship between business, labour, and worked tirelessly to facilitate new investments in the KwaZulu Natal economy.
Elected National Chairperson of the ANC and Chairperson of the ANC in KZN (December 1994).
Executive Deputy President of the Republic of South Africa (17 June 1999 – 22 June 2005).
Leader of Government Business in the National Assembly (June 1997).
Started the process of promoting positive values through the launch of the Moral Regeneration Movement.
Deputy President of the ANC (December 1997).
Chairperson of the South African National Aids Council.
Chancellor at the University of Zululand.
Patron of the Jacob Zuma Bursary Fund (1998).
Patron of the Peace and Reconstruction Foundation.
Patron of Albert Luthuli Education and Development Foundation.
Played an important role as mediator and facilitator of peace on the continent especilly in Bulundi and Democratic Republic of Congo (DRC).

Awards/Decorations/Bursaries

Nelson Mandela Award for Outstanding Leadership in Washington DC, USA (1998).
Honorary Doctorate of Literature from the University of Fort Hare (2001).
Honorary Doctorate of Administration from the University of Zululand (2001).
Honorary Doctorate of Philosophy from Medical University of Southern Africa (2001).

Source: The Presidency (Republic of South Africa)
Last modified: 10 June 2009 16:08:35