Événements

Festival ACP
1e édition – le Groupe des Etats d’Afrique, des Caraïbes et du Pacifique (ACP) organise un festival culturel qui déclinera une variété de créations et productions des 79 Etats qui le composent.

Français

Le festival sera précédé de la 2ème réunion des ministres ACP de la Culture, le 13 octobre 2006.

Activités du 1er Festival ACP

Pour la première fois, du 14 au 21 octobre 2006, seront présentées dans une seule manifestation différentes composantes des industries culturelles des Etats ACP :

Professional Meetings Plaza de la Cultura, 16-20 October

The professional meetings will allow the cultural operators of the ACP countries to meet throughout the Festival. These meetings will also provide a space for the Festival’s different partners to assess their action priorities, while enabling the different professional networks and artists operating in the ACP countries or for the ACP countries to do the same.
– 2 plenary sessions (16 October and 19 October)
– 1 theme per day
Sessions will be organized based around several workshops:
16th October: Opening plenary: ACP Festivals, cultural events; Cultural Industries and ACP development
17th October: Thematic and geographic networks
18th October: ACP audiovisual and NIT
19th October: ACP Regional Integration and Cultural Diversity; Conclusion plenary session
20th October: Open space, for cultural operators and institutional partners to present projects and programmes

Participants and chairmen: Cultural operators, Representatives ACP Festivals, Artists, Institutional representatives attending the Festival…


Market Area Plaza de la Cultura, 15-20 October
For ACP cultural festivals and operators:
– Musical Industries
– Cultural Operators
– ACP States and partner institutions
– Crafts, Fashion and Design
– Publishing

ACP Visual Arts Exhibition Modern Art Museum, 13-22 October

1. Painting/Sculpture/Installations:

African Selection (with the support of Dak’Art):
Billie Zangewa (Malawi)
Bright Ugochukwu Eke (Nigeria)
Claudia Cristovao (Angola)
El Loko (Togo)
Freddy Tsimba (RD Congo)
Guy Bertrand Wouete Lotchouang (Cameroon)
Ingrid Mangwani (Kenya)
Ludovic Faidairo (Benin)
Ndary Lô (Senegal)
Pelagie Gbaguidi (Benin)
Salif Youssouf Diabagaté (Ivory Coast)

Caribbean Selection:
Adrian Codogan (St Vincent)
Annalee Davis (Barbados)
Barbara Prezeau (Haiti)
Cécile Combien (Saint Vincent)
Cedric Gearge (Santa Lucia)
Chris Cozier (Trinidad)
David Boxer (Jamaica)
Earl Etienne (Dominica)
Errol Brewster (Guyana)
Judith Campbell (Jamaica)
Kit-Lin John Pian (Surinam)
Marlon Griffith (Trinidad)
Nick Whittle (Barbados)
Omari Ra (Jamaica)
Pascale Monnin (Haiti)
Red Dixon (Trinidad)
Rinaldo Klas (Surinam)
Santiago Cal (Belize)
Stan Burnside (Bahamas)
Susan Mains (Grenada)

A selection of artists from the Pacific region.

2. Design :
Design Made in Africa (with the support of CULTURESFRANCE)

3. Photography :
Selection from ACP countries


Contemporary Dance Platform Theatre Manuela Rueda, 16-20 October

Compagnie 1er Temps (Senegal)
Qudus Onikeku (Nigeria)
Compagnie Kettly Noël (Mali)
Compagnie TchéTché (Ivory Coast)
Letila Mitchell (Fiji)
Ayikodans (Haiti)
Augusto Cuvilas (Mozambique)
Opiyo Okach (Kenya)
and companies from the Dominican Republic.


Concerts Plaza España, Ruinas de San Francisco: 14-21 October

Andy Palacio and the Garifuna All Star Band (Belize)
Bongo Love (Zimbabwe)
Culture Musical Club (Zanzíbar)
Errol Lee and The Bare Essentials Band (Jamaica)
Kekele (RD Congo)
Lang’i (Congo Brazzaville)
Malouma (Mauritania)
Manou Gallo (Ivory Coast)
Mayra Andrade (Cape Verde)
Menwar (Mauritius)
Mungal Patasar & Pantar (Trinidad & Tobago)
Nfithe (Mozambique)
Omar Pène (Senegal)
Simon Nwambeben (Cameroon)
and artists from the Dominican Republic.

Traditional Dance and Music Fortaleza Ozama, 16-20 October

Amazones (Guinea)
Pan Pipers (Solomon Islands)
Racine Mapou de Azor (Haiti)
Tambourinaires de Gishora (Burundi)
and groups from Dominican Republic and Caribbean.


Masterclasses 15-20 October
Dance: Germaine Acogny (Jant-Bi/Ecole des Sables, Senegal)
Boyzie Cekwana (South Africa)
Opiyo Okach (Gàara Projects, Kenya)
Music: Amazones (Guinea)

Fashion parade Museum de Las Reales, 21 October
Anggy Haïf (Cameroon)
Leslie Nérette (Haiti)
and fashion designers from the Pacific and Dominican Republic.

ACP Parade Santo Domingo, 21 October
Amazones (Guinea)
Pan Pipers (Solomon Islands)
Racine Mapou de Azor (Haiti)
Tambourinaires de Gishora (Burundi)

and groups from Dominican Republic and Caribbean.

ACP Cinema Cinematheque, 12-19 October
Call of the Kuedtho, Martin Madem (Papua New Guinea)
Calypso at Dirty Jim’s, Pascale Obolo (Trinidad and Tobago)
Mahaleo, Raymond Rajaonarivelo (Madagascar)
Nha Fala, Flora Gomes, (Guinea-Bissau)
O Grande Bazar, Licinio Azevedo (Mozambique)
Silence de la forêt, Bassek ba Kobbio (Cameroon)
The Hollow City, Maria João Ganga (Angola)
Traces, empreintes de femmes, Katy Lena Ndiaye (Senegal)
Zulu love letters, Ramadan Suleman (S. Africa)
Full line-up to be confirmed.

ACP Village Pl. de la Cultura, 14-21 October
ACP restaurant area in the Plaza de la Cultura.
Please note that the programme is subject to change.