Événements

Zanzibar International Film Festival (ZIFF) 2016
19ème édition.

Français

20 FEATURE FICTIONS, 20 Documentaries, 25 SHORT FILMS, 5 ANIMATION FILMS, 17 Sembene Ousmane Selection and 9 Bongo Movies.

ZIFF 2016 – OFFICIAL SELECTION

OPENING FILM : KALUSHI, directed by Mandla Dube (2016, South Africa)

FILMS IN ALPHABETICAL ORDER
56 (28) Marcos Huertes Spain Short
A Place for Myself (22) Marie Clementine Dusabejambo Rwanda Short-Sembene
A Woman (97) Daniel Pieres + Camilo Medina Colombia FFiction
Adama (85) Simon Rouby France Animation
Agrinou (19) Alexis Chaviaras Cyprus Animation
Aisha Chande Omar Tanzania Bongo/FFiction
Ana Ismi Carol (27) Ana Molins Garcia Spain Documentary
Aralend Carlos Lesmes Estonia Short
BEFORE SPRING Ahmed Atef Egypt FFICTION
Ben and Ara (86) Nnegest Likke USA FFiction
Beneath the Tide(30) Kati Zoula Tanzania Documentary
Boat People Paul Meschùh Germany Documentary
Boi Anthony Nti Ghana/Belgium Sembene 2015 winner
Bongo na Fleva Novatus Mugurusi Tanzania Bongo
Coming of Age (62) Teboho Edkins South Africa Documentary
Dakar Trottoirs Hubert Laba Ndao Senegal FFiction
Dreams in Transit (29) Karen Martinez Trinidad and Tobago/UK Documentary
Ecuador- with Eyes Closed (20) Daniel Chamorro Spain Documentary
Ejersbo (75) Christian Holten Bonke Denmark FFiction
Exit Right (6) Robert Holler & Bernhard Wenger, Switzerland Short
Fair Play (28) Tommi Rajala Finland Documentary
Ugali/Family Dinner (7) Tony Koros Kenya Short – Sembene
Farewell Ekwa Msangi Tanzania/USA Sembene 2015 Winner
Fiddlesticks Germany
Gbomo Gbomo Express Walter Taylaur Nigeria FFiction
Imbabazi (75) Joel Karekezi Rwanda FFiction
Iv’e Just had a dream (7) Javi Navaro Spain Short
John of God the Movie (86) Sele M’Poko DRC Fiction
Kariakoo Freddy Feruzi Tanzania Short-Sembene
Kilio cha Samaki Kudra Bh. Makunzo Tanzania Short
Kuruthum Gitaa Langu Tanzania Bongo
Leeches (27) Payal Sethi India Short
Let’s Rock Younes Yousfi Morocco Sembene 2015 Winner
Little Shimanjiro (9) Isamu Hirabashi Japan Animation
Lost Tongue (76) Davison Mudzingwa South Africa, Documentary
Lucie (19) Ran Li CZE Short
Macarrao (19) Iyabo Kwayana Brazil Short – Sembene
Madam Black (11) Ivan Barge New Zealand Short
Matriarch (11) Kenya Short
Me a Belgian, My Mother a Ghanaian (60) Adams Mensah Belgium/Ghana Documentary
Melbourne Nima Javidi Iran FFiction
Merry Merry Tanzania Bongo
Mikono Salama (4) Zagamba Goodhope Tanzania Short
Mpango Mbaya L. Karabani Tanzania Bongo
My Cycle (61) Aung Rakhine Bangladeshi FFiction
Music is our weapon Taye Balogun Kenya Documentary
Nani Kama Mama (13) Judith Albrecht Tanzania Documentary
Naomba Niseme Staford Kihore Tanzania Short – Sembene
Ndoto ya mpira wa miguu Zanzibar (Zanzibar soccer dreams) (63) Florence Ayisi and Catalin Brylla Tanzania/UK Documentary
Nkosi Coiffure (14) Frederike Migom Belgium Short
Out of the Village (16) Jonathan Stein USA Short – Sembene
Paftuar(20) Roland Uruci Albania Short
Picha Ya Familia Tanzania Bongo
Queen of Masai John Kalaghe Tanzania FFiction
Respice Finem: The Story of Berkeley Institute (77) Lucinda Spurling & Karli Powell Bermuda Documentary
Safari ya Gwalu Daniel Manege Tanzania Bongo/FFiction
Salt Umar Turaki Nigeria Short – Sembene
Samira Italy Documentary
Sea Change (22) John Antonnelli Kenya Documentary
Sex Makes It More Important (12) Aaron Dowell USA Short – Sembene
Simulizi ya Kweli ya Ghati na Rhobi (6) Ruth Beni UK Short-Animation
Sound of Tears (15m) Dorothy A. Atabong Canada Short – Sembene
Stretch and Bobbito: Radio That Changed Lives (90) Bobbito Garcia USA Documentary
Syaahi (29) Varun Tandon India Short
The Border (23 Norman Tamkivi UK/Italy Short
The Forgotten Hero Honeymoon Aljabri Tanzania F/Fiction
The Last Fight Jacky Lebo Kenya Documentary
The Name of the Day (19) Marcello Quintella Boynard, Brazil, Short
The Name you Carry Herve Demers Canada Short
The Poor Fighter (30) Jeongtae Kim & Jungmi Mun, South Korea, Short
The Quantum Lighter (5) Pau Escribano Spain Short
The revolution with bare hands. The trajectory of a people. Burkina Faso. (71m) Moussa Ouédrago and Hans-Georg Eberl Burkina Faso Documentary
The Suit (30min) Jarryd Coetsee South Africa, Short – Sembene
The Tailor Uganda FFiction
The Trophy Thief (15) Dave Edwardz Australia Short
The Valley of Salt (61) Salaud Morisset Egypt/Switzerland Documentary
The Wages (17) Walter Taylaur Nigeria Short
Zanzibar’s first female orchestra Lutz Gregor, Germany/Tanzania Documentary
This Migrant Business, Ng’endo Mukii, Kenya, Animation, Short – Sembene
Ticoq (25) Nadia Charley, France, Short
Trafficked (72) Sean Hodgkinson, Trinidad and Tobago FFICTION
Tú y Yo (87MIN), Oriol Estrada Dominican Republic FFICTION
Unfair Game: The Politics of Poaching (37) John Antonneli Swaziland Documentary
Vacation (10) Arno Ximenes France/ Reunion Short- sembene
Waiting for B (71), Paolo Ceasar & Abigail Spindel, Brazil / USA, Doc
Wako Aaron Zziwa Uganda FFiction
Watatu (72) Nick Reding Kenya FFiction
We Can Be Tanzania TV Animation
Women are The Answer (90) Fiona Cochrane Australia DOC- NON-COMP
Za Mwizi (30), Tanzania Short- Sembene
Zawadi (13) David Kinyanjui / Richard card, Kenya/USA Short – Sembene

FULL LIST OF ZIFF 2016 WINNERS
European African film festival award’ (SHARED PRIZE of E1000)
ZAWADI- Richard Card and David Kinyanjui- Kenya
WATATU by Nick Reding (Kenya).
The film addresses the issue of the radicalization of the youth in a creative way.

Emerson’s Foundation for Zanzibar
DALADALA- By Salum Stika- Tanzania -Winner of 00 and figurine and Certificate.
The film discusses Zanzibaris dependence on the Daladala transport mode despite being subjected to indignities and even ridicule.

Sembene Ousmane Award- (Winners of 00 each)
A PLACE FOR MYSELF- Clementine Dusabejambo- Rwanda
MACARRAO- Iyabo Kwayana- Brazil
UGALI- THE FAMILY DINNER- Tony Koros- Kenya

Jury Special Mention (no monetary award)
THE SUIT- Jarryd Coetsee- South Africa
ZAWADI- Richard Card and David Kinyanjui- Kenya

SIGNIS PRIZE 2016

SIGNIS PRIZE:
WATATU by Nick Reding (Kenya). The film addresses the issue of the radicalization of the youth in a creative way.

EAST AFRICAN TALENT AWARD (00):
A PLACE FOR MYSELF by Clementine Dusabejambo (Rwanda)

BONGO MOVIES

Azam Bongo Movie Awards:
Best Actress – Godliver Gordian (Aisha)
Best Cinematographer – Freddy Feruzi (Kariakoo)
Best Editor – Momose Cheyo (Aisha)
Best Feature Film – Aisha – Producer: Amil Shivji

ComNet Bongo Movie Awards:
Best Actor – Salim Ahmed (Safari ya Gwalu)
Best Writer – Abubakar H. Guni and Devotha Mayunga (Queen of Masai)
Best Director – Chande Omar (Aisha)
Best Film in Sound – Bongo na Flava (Joseph Myinga)

ZIFF AWARDS
GOLDEN DHOW- (best Feature) WATATU by Nick Reding (Kenya)
SILVER DHOW- Best Documentary- THE VALLEY OF SALT- Salaud Morisset- Switzerland/Egypt
SILVER DHOW – Best Film From Dhow Countries- LEECHES- Payal Sethi- India
GOLDEN DHOW- (Short Film)- A PLACE FOR MYSELF by Clementine Dusabejambo (Rwanda)
GOLDEN DHOW- (Special Jury Prize) ME A BELGIAN, MY MOTHER A GHANAIAN by Adams Mensah (Belgium)
CHAIRMAN’S AWARD- KALUSHI- Mandlakayise Dube- South Africa
BEST MUSIC VIDEO EAST AFRICA – Walk it Off (FID Q ft TAZ)