Événements

Filmfest DC 2016
30ème édition. 75 films – 45 countries – 6 screens – 11 days – 1 festival

Français

30 Years of Great Movies: April 14-24

Filmfest DC celebrates its 30th anniversary with a new lineup of features, documentaries, and shorts representing the best cinema from around the globe.

This year’s highlights include: Thrillers (Trust No One), Comedies (The Lighter Side), Social Justice films (Justice Matters), Films from Cuba (Cine Cubano), Films on Music with live pre-screening performances (Rhythms On and Off the Screen).

Filmfest DC iPhone App
Have Filmfest DC’s schedule and more right at your fingertips! Download to your phone by going to www.eventmobi.com/filmfestdc2016 in your web browser. Then just click the upload button at the bottom of your screen to « add » it to your home screen.

Opening Night: The Dressmaker (Australia)
Directed by Jocelyn Moorhouse, this wickedly comic drama stars Academy Award® winner Kate Winslet as a worldly dressmaker returning to the Australian backwater that exiled her.
Sponsored by the Embassy of Australia
Thursday, April 14 at 7:00 PM / AMC Mazza Gallerie / – followed by reception

Closing Night: My Internship in Canada (Canada)
With special guest: director Philippe Falardeau
Academy Award®-nominated director Philippe Falardeau (Monsieur Lazhar, FFDC 2012) returns with a funny, biting, timely political satire in which politicians, citizens, and lobbyists go head to head as they tear democracy to shreds.
This film is the winner of the Toronto Film Critics Association Award, Best Canadian Feature Award at the Toronto International Film Festival, and Canada’s Top Ten Film Festival People’s Choice Award.-Toronto International Film Festival
Sponsored by Office of Quebec and Office of Cable Television, Film, Music & Entertainment
Sunday, April 24 at 4:00 PM / AMC Mazza Gallerie / – followed by reception

Meet our special guests, Q&A after screenings
Friday, April 15
Director Férid Boughedir: Sweet Smell of Spring (Tunisia, France)
Director Salem Brahimi: Let Them Come (France, Algeria)

Saturday, April 16
Director Salem Brahimi: Let Them Come (France, Algeria)
Director Férid Boughedir: Sweet Smell of Spring (Tunisia, France)

Sunday, April 17
Director Dai Sil Kim-Gibson: People are the Sky (USA)
Director Michal Goldman: Nasser’s Republic: The Making of Modern Egypt (USA)
Director Friedrich Moser and subject William Binney: A Good American (Austria)
Director Michelle Shephard: Guantanamo’s Child: Omar Khadr (Canada), moderated by Hina Shamsi, Director of the ACLU National Security Project
Bestselling author George Pelecanos: The Confidential Informant

Monday, April 18
Director Friedrich Moser and subject William Binney: A Good American (Austria)
Subject Kimberly Motley: Motley’s Law (Denmark)
Director Michal Goldman: Nasser’s Republic: The Making of Modern Egypt (USA)

Tuesday, April 19
Director Michelle Shephard: Guantanamo’s Child: Omar Khadr (Canada), moderated by Jeffrey W. Eggers, Senior Fellow, International Security Program, New America

Wednesday, April 20
Subject Kimberly Motley: Motley’s Law (Denmark)
Director Ron Chapman: The Forbidden Shore (Canada)

Thursday, April 21
Director Mai Masri: 3000 Nights (Palestine, France, Qatar, Jordan, UAE, Lebanon)

Friday, April 22
Director Pamela Yates and producer Paco de Onís: Rebel Citizen (USA)
Director Mark Decena: Not Without Us (USA)

Saturday, April 23
Director Mark Decena: Not Without Us (USA)
Director Ron Chapman: The Forbidden Shore (Canada)
Director Pamela Yates and producer Paco de Onís: Rebel Citizen (USA)
Director Mai Masri: 3000 Nights (Palestine, France, Qatar, Jordan, UAE, Lebanon)

Sunday, April 24
Director Philippe Falardeau: My Internship in Canada (Canada)




Films 2016

* 21 Nights with Pattie / Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu – France – 115 mins
* 600 Miles / Gabriel Ripstein – Mexico – 85 mins
* 3000 Nights / Mai Masri – Palestine, France, Qatar, Jordan, UAE, Lebanon – 103 mins
* Akounak: Rain the Color of Blue with a Little Red in It / Christopher Kirkley – Niger – 75 mins
* Aligarh / Hansel Mehta – India – 120 mins
* Angry Indian Goddesses / Pan Nalin – India – 104 mins
* Argentina / Carlos Saura – Argentina, Spain – 85 mins
* Banat / Adriano Valerio – Italy, Romania, Bulgaria, Macedonia – 85 mins
* Behavior / Ernesto Daranas – Cuba – 108 mins
* Belgian Rhapsody / Vincent Bal – Belgium – 100 mins
* The Brand New Testament / Jaco Van Dormael – France, Belgium, Luxembourg – 112 mins
* City of Trees / Brandon Kramer – USA – 76 mins
* Dough / John Goldschmidt – UK – 94 mins
* The Dressmaker / Jocelyn Moorhouse – Australia – 118 mins
* An Evening with Arch Campbell / with Travis Hopson, Jane Horowitz, and Jason Fraley – 60 mins
* The Fencer / Klaus Härö – Finland – 98 mins
* The Forbidden Shore / Ron Chapman – Canada – 96 mins
* From Afar / Lorenzo Vigas – Venezuela, Mexico – 93 mins
* A Good American / Friedrich Moser – Austria – 100 mins
* Guantanamo’s Child: Omar Khadr / Patrick Reed, Michelle Shephard – Canada – 80 mins
* Holy Hell / Will Allen – USA – 103 mins
* How to Tell You’re a Douchebag / Tahir Jetter – USA – 80 mins
* The Idol / Hany Abu-Assad – UK, Palestine, Qatar, Netherlands, UAE – 98 mins
* The Innocents / Anne Fontaine – France, Poland – 115 mins
* Ixcanul / Jayro Bustamante – France, Guatemala – 91 mins
* La novia / Paula Ortiz – Spain, Germany – 96 mins
* The Last King / Nils Gaup – Norway – 100 mins
* Let Them Come / Salem Brahimi – France, Algeria – 95 mins
* Love & Friendship / Whit Stillman – Ireland, France, Netherlands – 94 mins
* Lunafest: Shorts By, For and About Women / various – Finland, France, UK, USA – 81 mins
This season’s program of six selected films will compel discussion, make you laugh, tug at your heartstrings, and motivate you to make a difference in your community. Incredibly diverse in style and content, LUNAFEST is united by a common thread of exceptional storytelling-by, for, and about women.
> Balsa Wood / Dominique Lecchi, UK, 10 minutes
> Beach Flags / Sarah Saidan, France, 13 minutes
> Boxeadora / Meg Smaker, USA, 17 minutes
> Finding June / Anna Schumacher, USA, 21 minutes
> Raising Ryland / Sarah Feeley, USA, 14 minutes
> First-World Problems / Hanna Maylett, Finland, 6 minutes
* Magallanes / Salvador del Solar – Peru, Colombia, Argentina, Spain – 109 mins
* Marshland / Alberto Rodriguez – Spain – 105 mins
* The Measure of a Man / Stéphane Brizé – France – 93 mins
* Men & Chicken / Anders Thomas Jensen – Denmark – 104 mins
* Motley’s Law / Nicole Horanyi – Denmark – 90 mins
* Much Loved / Nabil Ayouch – Morocco, France – 103 mins
* My Internship in Canada / Philippe Falardeau – Canada – 108 mins
* My King / Maïwenn – France – 125 mins
* Nahid / Ida Panahandeh – Iran – 105 mins
* Nasser’s Republic: The Making of Modern Egypt / Michal Goldman – USA – 83 mins
* Nina / Cynthia Mort – USA – 90 mins
* No Men Beyond This Point / Mark Sawers – Canada – 80 mins
* Not Without Us / Mark Decena – USA – 90 mins
* Notfilm / Film / Samuel Beckett, Alan Schneider, Ross Lipman – USA, UK
* One Floor Below / Radu Muntean – Romania, France, Sweden, Germany – 93 mins
*Our Last Tango / German Kral – Argentina – 85 mins
* A Patch of Fog / Michael Lennox – UK – 92 mins
* Paths of the Soul / Zhang Yang – China – 117 mins
* People are the Sky / Dai Sil Kim-Gibson – USA – 94 mins
* The People vs. Fritz Bauer / Lars Kraume – Germany – 105 mins
* Presenting Princess Shaw / Ido Haar – Israel – 80 mins
* Price of Love / Hermon Hailay – Ethiopia – 99 mins
* Rabin, the Last Day / Amos Gitai – Israel, France – 156 mins
* Rams / Grímur Hákonarson – Iceland – 93 mins
* Rebel Citizen / Pamela Yates – USA – 76 mins
* Roaring Abyss / Quino Piñero – Ethiopia, Spain, UK – 86 mins
* Short Cuts 1 / various – Australia, France, Ireland, Lebanon, Portugal, USA – 97 mins
The selections are Amélia & Duarte (Portugal), Tempo of Tomorrow Revisited (USA), Maman(s) (France), The Above (USA), Love Comes Later (USA), Goodnight Sweetheart (Australia), City of Roses (Ireland), and Waves (Lebanon)
> Amélia & Duarte / Alice Guimarães and Mónica Santos, Portugal, 2015, 8 minutes, animation / Best First Film AnimaFest, Zagreb
> Tempo of Tomorrow Revisited / Josh Gibson and Annie Gibson, USA, 2015, 13 minutes, documentary
> Maman(s) / Maïmouna Doucouré, France, 2015, 21 minutes, narrative / Short film Jury Award: International Fiction, Sundance 2016
> The Above / Kirsten Johnson, USA, 2015, 9 minutes, documentary
> Love Comes Later / Sonejuhi Sinha, USA, 2015, 10 minutes, narrative / Semaine de la Critique, Cannes 2016
> Goodnight Sweetheart / Rebecca Peniston-Bird, Australia, 2015, 12 minutes, narrative
> City of Roses / Andrew Kavanagh, Ireland, 2015, 9 minutes, narrative
> Waves’98 / Ely Dagher, Lebanon, 2015, 15 minutes, animation / Grand Jury Prize, Sundance 2016
* Short Cuts 2 / various – Australia, Belgium, France, Ireland, Jordan, Russia, USA – 100 mins
The selections are My First Analyst (France), M Seeking W (France/Russia), Join the Club (USA), Wifey Redux (Ireland), Nkosi Coiffure (Belgium), Thunder Road (USA), The Orchestra (Australia), and Another Kind of Girl (Jordan).
> My First Analyst / Jonathan Borget, France, 2015, 10 minutes, narrative
> M Seeking W / Marina Moshkova, France/Russia, 2015, 11 minutes, animation
> Join the Club / Eva Vives, USA, 2015, 5 minutes, narrative
> Wifey Redux / Robert McKeon, Ireland, 2015, 22 minutes, narrative
> Nkosi Coiffure / Frederike Migom, Belgium, 2015, 15 minutes, narrative
> Thunder Road / Jim Cummings, USA, 2015, 13 minutes, narrative / Short Film Grand Jury Prize, Sundance 2016
> The Orchestra / Mikey Hill, Australia, 2015, 15 minutes, animation
> Another Kind of Girl / Khaldiya Jibawi, Jordan, 2015, 9 minutes, documentary
* Sweet Bean / Naomi Kawase – Japan, France, Germany – 113 mins
* Sweet Smell of Spring / Férid Boughedir – Tunisia, France – 99 mins
* Tanna / Martin Butler, Bentley Dean – Australia, Vanuatu – 99 mins
* The Thin Yellow Line / Celso García – Mexico – 95 mins
* The Violin Teacher / Sérgio Machado – Brazil – 100 mins
* Viva / Paddy Breathnach – Ireland, Cuba – 100 mins
* The White Knights / Joachim Lafosse – France, Belgium – 115 mins
* Zinnia Flower / Tom Shu-Yu Lin – Taiwan – 95 mins