Événements

Festival du Film de Mumbai 2010
12ème édition. International Film Festival taking place in the metropolis of Mumbai every year.

Français

International Film Festival taking place in the metropolis of Mumbai every year.

List of Films to be screened at the 12th Mumbai Film Festival

Section: International Competition for the First Feature Film of the Directors
International Competition for the First Feature Films of Directors aims at discovering and honoring new talents in the field of direction and providing them a platform for networking with the entertainment industry.

R
Michael Noer & Tobias Lindholm
Denmark

Sweet Evil (L’enfance du mal)
Olivier Coussemacq
France

Ayla
Su Turhan
Germany

Black Field (Mavro Livadi)
Vardis Marinakis
Greece

Autumn (Harud)
Aamir Bashir
India (Urdu)

A Stone Thrown Away (A tiro de piedra)
Sebastian Hiriart
Mexico

October (Octubre)
Daniel Vega & Diego Vega
Peru-Venezuela-Spain

If I Want to Whistle, I Whistle (Eu cand vreau sa fluier, fluier)
Florin Serban
Romania-Sweden

Sandcastle
Boo Junfeng
Singapore

Estigmas
Adán Aliaga
Spain

Sebbe
Babak Najafi
Sweden-Finland

Mundane History
Anocha Suwichakornpong
Thailand

Majority
Seren Yüce
Turkey

Vital Signs (Les Signes Vitaux)
Sophie Deraspe
USA

Section: Above The Cut
Above the cut will present the first feature films of extra ordinary cinematic merit which could not be included in the competition.

Puzzle (Rompecabezas)
Natalia Smirnoff
Argentina-France

It’s Already Summer (C’est déjà l’été)
Martyn Maria Smits
Belgium-Netherlands

Le Divan Du Monde
Dominic Desjardins
Canada

Hold Me Tight (Hold om mig)
Kaspar Munk
Denmark

Camping
Jacob Bitsch
Denmark

The Killer Queen (La Tueuse)
Rodolphe Tissot
France

8 Times Up (Huit fois debout)
Xabi Molia
France

Susa
Rusudan Pirveli
Georgia

Faith (Shahada)
Burhan Qurbani
Germany

There Are Things You Don’t Know (Chiz-haie hast keh nemidani)
Fardin Saheb-Zamani
Iran

The Wanderer (Ha’Meshotet)
Avishai Sivan
Israel

Buried Land
Steven Eastwood & Geoffrey Alan Rhodes
UK-USA-Bosnia

Night Catches Us
Tanya Hamilton
USA

Don’t Be Afraid, Bi! (Bi, dung so!)
Phan Dnag Di
Vietnam-France-Germany


Section: World Cinema
The World Cinema section will showcase the best of the crop from around the world during the year. All award winning and critically acclaimed films are invited for this section.

The Lips (Los Labios)
Iván Fund, Santiago Loza
Argentina

The Invisible Eye (La mirada invisible)
Diego Lerman
Argentina-France-Spain

Van Diemen’s Land
Jonathan auf der Heide
Australia

The White Ribbon
Michael Haneke
Austria-Germany-France-Italy

Twice a Woman (2 fois une femme)
François Delisle
Canada

The Child Prodigy (L’enfant prodige)
Luc Dionne
Canada

Chongqing Blues
Wang Xiaoshuai
China

Aftershock
Feng Xiaogang
China

Winter Vacation
Li Hongqi
China

Retratos En Un Mar De Mentiras
Carlos Gaviria
Colombia

Crab Trap (El vuelco del cangrejo)
Oscar Ruíz Navia
Colombia-France

Just Between Us (Neka Ostane Medju Nama)
Rajko Grlic
Croatia-Serbia-Slovenia

Kawasaki’s Rose
Jan Hrebejk
Czech Rep.

Mamas & Papas
Alice Nellis
Czech Republic

A Family (Une Famille)
Pernille Fischer Christensen
Denmark

Submarino
Thomas Vinterberg
Denmark

The Experiment (Eksperimentet)
Louise N. D. Friedberg
Denmark

Oldboys
Nikolaj Steen
Denmark

Headhunter
Rumle Hammerich
Denmark

The Snow Queen (Lumekuninganna)
Marko Raat
Estonia

Mammuth
Gustave de Kervern & Benoît Delépine
France

On Tour (Tournée)
Mathieu Amalric
France

Going South (Plein Sud)
Sébastien Lifshitz
France

The Queen of Hearts (La Reine des Pommes)
Valérie Donzelli
France

Of Gods And Men (Des hommes et des dieux)
Xavier Beauvois
France

The Tree
Julie Bertuccelli
France-Australia

Domaine
Patric Chiha
France-Austria

The Pack (La Meute)
Franck Richard
France-Belgium

Outside of the Law (Hors-la-loi)
Rachid Bouchareb
France-Belgium-Algeria

A Screaming Man (Un homme qui crie)
Mahamat-Saleh Haroun
France-Belgium-Chad

Certified Copy (Copie Conforme)
Abbas Kiarostam
France-Italy

Lola
Brillante Mendoza
France-Philippines

Berlin, Boxhagener Platz
Matti Geschonneck
Germany

The Hairdresser (Die Friseuse)
Doris Dörrie
Germany

Henry of Navarre (Henri 4)
Jo Baier
Germany-France

Womb
Benedek Fliegauf
Germany-Hungary-France

The Building Manager (O Diachiristis)
Pericles Hoursoglou
Greece

As You Are (Így, ahogy vagytok)
Károly Makk
Hungary

Salve (Marham)
Alireza Davoudnejad
Iran

The Orion
Zamani Esmati
Iran

Kick Off
Shawkat Amin Korki
Iraq-Kurdistan-Japan

The Man Who Will Come (L’uomo che verrà)
Giorgio Diritti
Italy

Our Life (La Nostra Vita)
Daniele Luchetti
Italy-France

Caterpillar
Kôji Wakamatsu
Japan

Confession
Tetsuya Nakashima
Japan

Sweet Little Lies
Hitoshi Yazaki
Japan

Railways
Yoshinari Nishikori
Japan

Outrage
Takeshi Kitano
Japan

The Tiger Factory
Woo Ming Jin
Malaysia-Japan

Bardsongs
Sander Francken
Netherlands

Russian Snark
Stephen Sinclair
New Zealand

Undertow (Contracorriente)
Javier Fuentes-León
Peru-Colombia

The Child Of The Sun (Anacbanua)
Christopher Q. Gozum
Philippines

The Strange Case of Angelica
Manoel de Oliveira
Portugal

The Autobiography of Nicolae Ceausescu (Autobiografia lui Nicolae Ceausescu)
Andrei Ujica
Romania

How I Ended This Summer (Kak ya provel etim letom)
Alexei Popogrebsky
Russia

Black Lamb (черный баран)
Roman Khrushch
Russia

Memories Of A Burning Tree (Kumbukumbu za mti uunguao)
Sherman Ong
Singapore

Themba – A Boy Called Hope
Stefanie Sycholt
South Africa

Poetry
Lee Chang-dong
South Korea

Hahaha
Hong Sang-Soo
South Korea

Mother Is A Whore
Lee Sang Woo
South Korea

Dooman River
Zhang Lu
South Korea-France

Bouderbala
Joaquin Cervera & Barbara Belli
Spain

The Mosquito Net (La mosquitera)
Agustí Vila
Spain

For 80 Days (80 egunean)
Jon Garaño & José Mari Goenaga
Spain

Biutiful
Alejandro Gonzalez Inarritu
Spain-Mexico

Tales from Kars
Özcan Alper (Motoguzzi), Ülkü Oktay (Zilo), Emre Akay (Küçük Bir Hakikat), Ahu Öztürk (Açık Yara), Zehra Derya Koç (Kül)
Turkey

Piano Girl (Deli Deli Olma)
Murat Saraçoglu
Turkey

Kosmos
Reha Erdem
Turkey-Bulgaria

Honey (Bal)
Semih Kaplanoglu
Turkey-Germany

Another Year
Mike Leigh
UK

Bright Star
Jane Campion
UK-Australia

Route Irish
Ken Loach
UK-France

Everything Must Go
Dan Rush
USA

Bunraku
Guy Moshe
USA

I Miss You (Te Extrano)
Fabián Hofman
USA

Some Where
Sofia Carmina Coppola
USA

The Social Network
David Fincher
USA

The Inside Job
Charles Ferguson
USA

Howl
Rob Epstein
USA

Christina
Larry Brand
USA

Winter’s Bone
Debra Granik
USA

The Company Men
John Wells
USA

The Infidel
Josh Appignanesi
USA

The Land Of The Astronauts
Carl Colpaert
USA-India

Sammy’s Adventure
Ben Stassen
Belgium

A Somewhat Gentle Man (En ganska snäll man)
Hans Petter Moland
Norway



Section: The Real Reel
The Reel Real will show case a selection of the best feature length documentary films from around the world which carry strong opinions on issues concerning our social lives, human nature and many other topics.

My Letter to Pippa (Pippa’ya Mektubum)
Bingol Elmas
Turkey

Kick In Iran
Fatima Abdollahyan
Iran

Budrus
Julia Bacha
Israel-Occupied Palestinian Territory-USA

The Border (Hranica)
Jaroslav Vojtek
Slovakia

Once Upon A Time Proletarian: 12 Tales of a Country (Women Cengjing de Wuchanzhe)
Xiaolu Guo
China

Think Global, Act Rural
Coline Serreau
France

Little Alien
Nina Kusturica
Austria

12 Angry Lebanese
Zeina Daccache
Lebanon

All My Mothers (Hamey-e Madaran-e Man)
Ebrahim Saeedi & Zahavi Sanjavi
Iraq-Iran

We Are Half of Iran’s Population
Rakhshan Bani-Etemad
Iran

Park Mark
Baktash Abtin
Iran

Living in Emergency: Stories of Doctors Without Borders
Mark N. Hopkins
USA

Mugabe And The White African
Andrew Thompson & Lucy Bailey
UK

Me And Nuri Bala (Ben ve Nuri Bala)
Melisa Önel
Turkey

Open Sky
Ines Compan
France-Argentina

Two In The Wave
Emmanuel Leurent
France

The Oath
Laura Poitras
USA

Last Train Home
Lixin Fan
Canada-China

Journey’s End
Jean-François Caissy
Canada


Section: Celebration of Japanese Cinema
« Celebration of Japanese Cinema » a collection of pristine 35MM prints – classic as well as contemporary – will be screened providing festival-goers with an unparalleled opportunity to choose from an array of films from one of the most vibrant national cinemas. This extraordinary showcase is being co-organized in collaboration with the Consulate General of Japan in Mumbai and The Japan Foundation.

The Professor and his beloved Equation
Takashi Koizumi

United Red Army
Kôji Wakamatsu

Te o tsunagu ko ra
Hiroshi Inagaki

The Paltry Ronin Forces his way through
Daisuke Ito

The Outcast
Kon ichikawa

Fight, Zatoichi, Fight
Kenji Misumi

The Tycoon
Satsuo Yamamoto

Children Hand in Hand
Susumu Hani

The naked Island
Kaneto Shindo

The Yotsuya Ghost Story on the Tokaido
Nobuo Nakagawa

Juvenile Jungle
Yasushi Nakahira

Branded to Kill
Seijun Suzuki

Sad Vacation
Shinji Aoyama

Woman of the mist
Heinosuke Gosho

The story of Last Chrysanthemums
Kenji Mizoguchi

Warm Current
KozaburoYoshimura

The Human Condition I (Part1-2)
Masaki Kobayashi

The Human Condition II(Part3-4)
Masaki Kobayashi

The Sun’s Burial
Nagisa Oshima

The Human Condition Ⅲ(part5-6)
Masaki Kobayashi

Immortal Love
Keisuke Kinoshita

Akitsu Springs
Kiju Yoshida

Pale Flower
Masahiro Shinoda

The Sting of Death
Kohei Oguri

Boiling Point
Takeshi Kitano

Face
Junji Sakamoto

Departure
Yojiro Takita

About Her Brother (Otôto)
Yôji Yamada

Sway (Yureru)
Miwa Nishikawa

Nobody Knows
Hirokazu Koreeda

Crows Zero
Takashi Miike

In search of Mother
Tai Kato

A Fugitive from the Past
Tomu Uchida

Zegen
Shohei Imamura

Under the Flag of the Rising Sun
Kinji Fukasaku

Humanity and Paper baloon
Sadao Yamanaka

Until the Day we meet again
Tadashi Imai

When a woman ascends the stairs
Mikio Naruse

The End of Summer
Yasujiro Ozu

Pastoral Hide and Seek
Shuji Terayama

No regrets for our youth
Akira Kurosawa

Bright Future
Kiyosh Kurosawa

The Friends
Shinji Somai

Special screening of Ran
(The film will be presented by Akira Kurosawa’s chief assistant director Takashi Koizumi).

Ran
Akira Kurosawa

Section: Indian Frame
The Indian Frame is an effort to display a package of best crop of Indian films produced during one year in all the languages in India and provide them a platform for promotion internationally.

Virgin Goat
Murali Nair
India

Iti Mrinalini
Aparna Sen
India (Bengali)

I Am Kalam
Nila Madhab Panda
India (Hindi)

Riding The Stallion Of A Dream (Kanasemba Kudureyaneri)
Girish Kasarvalli
India (Kannada)

The Way Home (Veettilekkulla Vazhi)
Dr. Biju
India (Malayalam-Hindi)

Ayirathil Oruvan
Selvaraghavan
India (Tamil)

Memories In March
Sanjay Nag
India

Semshook
Siddhartha A. Kumar
India- Spain

Whispering Blossom (Nirmaalya)
Shekhar M Sartandel
India-Marathi

BBD
India

Mani Mangalsutra
Gauri Saravate
India-Marathi


Section: New Faces in Indian Cinema
New Faces in Indian Cinema is a non-competitive section which will screen First and Second Feature Films of the Indian directors and aims to provide a platform to young emerging Indian filmmakers.

Good Morning Good Night
Sudish Kamath
India (English)

Tripping on a Bicycle
Nallamuthu
India (English)

The Untitled Kartik Krishnan Project
Srinivas Sunderrajan
India (English-Hindi)

Burzwagaman – Biography Of A Farmer (Burzwagaman – Shetkaryachi Atmakatha)
Hitendra Upasani
India (Marathi)

Athmakadha
Premlal
India

Alif
Kamal K.M.
India (Hindi-Marathi-English)

Platform
Veena Lokur
India


Section: Film India Worldwide
The Film India Worldwide section will showcase a selection of feature films by Indians living abroad and films on India by foreign filmmakers.

Florida Road
Brad Glass
South Africa-USA

Punyam Aham
Raj Nair
India-Malayalam

The Sound Of Mumbai: A Musical
Sarah McCarthy
UK

Next year in Bombay
Hitendra Upasani
India (Marathi)

When Harry Tries To Marry
Nayan Padrai
USA-India


Section: Celebrate Age
« Celebrate Age » will showcase ad-films, short fiction films, documentaries and feature length films on the concerns, spice, fun and adventure of growing older.

1.
Julia’s Disappearance (Giulias Verschwinden)
Christoph Schaub
Switzerland

2.
Mama Gogo
Friðrik Þór Friðriksson
Iceland

3.
The Window (La Ventana)
Carlos Sorin
Argentina-Spain

4.
Young@Heart
Stephen Walker, Sally George
UK

5.
Forget Me Not (Ne M’oublie Pas)
(Short Film)
Katia Grivot
France

6.
Quartet (Leçon De Ténèbres)
(Short Film)
sarah arnold
France

7.
Afrique
(Short Film)
Hervé Lavayssière
France

8.
What Lies Ahead
(Short Film)
Sumiran Preet Kaur, Sheeba Naaz
India

9.
Good Night
(Short Film)
Geetika Narang
India-Hindi


Special Screening

1.
Khandar (Restored version)
Mrinal Sen
India